Jak wyczyścić plamy z narożnika czy też sofy ?

Regularne czyszczenie kanapy jest nieuniknione, szczególnie w przypadku tapicerowanych sof, które z czasem ulegają zabrudzeniu i wymagają odświeżenia. W domach, gdzie codzienność dzielona jest z małymi dziećmi, taka konserwacja może być potrzebna znacznie częściej. Znajomość kilku praktycznych metod na efektywne czyszczenie kanapy może okazać się zbawienna. W tym artykule podzielimy się sprawdzonymi sposobami na domowe czyszczenie tapicerki, które przywrócą Twojej sofie świeżość i estetyczny wygląd.

Czyszczenie kanapy – jaką metodą?

Przed przystąpieniem do czyszczenia kanapy w domowych warunkach, ważne jest dokładne przemyślenie i dobranie odpowiedniej metody, która będzie dopasowana do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest sofa. Różne techniki stosuje się w przypadku kanap skórzanych i materiałowych. Szczególnie delikatne podejście wymagają kanapy welurowe, aby nie uszkodzić ich wrażliwej powierzchni. Podobną ostrożność należy zachować przy czyszczeniu kanap zamszowych.

Wybór metody czyszczenia powinien także uwzględniać stopień i rodzaj zabrudzeń. Lekkie zabrudzenia często można usunąć przy pomocy pary, natomiast bardziej uporczywe plamy mogą wymagać stosowania specjalistycznych, silniejszych środków czyszczących. Ponadto, regularna konserwacja sof i kanap, w tym odkurzanie co najmniej raz w tygodniu, a optymalnie co 2-3 dni, jest kluczowa dla utrzymania ich w dobrym stanie.

Preparat do czyszczenia kanapy

Po takim zdarzeniu staramy się szybko zaprać zabrudzony materiał. Jest to jak najbardziej słuszne. Ale nie zdajemy sobie sprawy że nie każdą plamę da się łatwo usunąć. Np. czerwone wino z dywanu wełnianego jest bardzo ciężkie do usunięcia. Każdy wylany produkt ma jakieś ph. Zazwyczaj posiłkujemy się jakimś detergentem z marketu, nie znając składu chemicznego. W takim przypadku czyszczenie sofy z plamy może się okazać nie łatwym zadaniem. Z tego względu że środek z reklamy telewizyjnej jest uniwersalnym środkiem. Większość plam powstałych na materiałach jest różnego rodzaju ph, Dodatkowo soki owocowe mają w sobie różnego rodzaju barwniki. Aby czyszczenie narożnika było skuteczne trzeba użyć odpowiedniego odplamiacza, o odpowiednim ph. Używanie środków w sprayu czy też różnego rodzaju pianek nie jest dobrym rozwiązaniem. Raz że nie usunie plamy, to może ją utrwalić. Taka plama może być bardzo ciężka do usunięcia.

Parowe czyszczenie sofy

Czyszczenie sofy przy pomocy parownicy to doskonały sposób na odświeżenie sofy, usunięcie drobnych zabrudzeń, usunięcie nieprzyjemnych zapachów oraz eliminację drobnoustrojów, które nagromadziły się w tapicerowanym meblu w trakcie codziennego użytkowania. Metoda ta jest zarówno ekologiczna, jak i bezpieczna, ponieważ proces odbywa się bez stosowania środków chemicznych. Jest to szczególnie korzystne w domach osób cierpiących na alergie – gorąca para wodna skutecznie usuwa większość szkodliwych substancji, nie tylko z kanapy, ale również z innych elementów wyposażenia, takich jak dywany czy fotele.

Jak więc przeprowadzić czyszczenie sofy za pomocą parownicy? Potrzebny będzie do tego celu odpowiedni sprzęt – mała parownica z krótką rączką. Należy nią powoli i dokładnie przejeżdżać po całej powierzchni mebla. W przypadku sof modułowych zaleca się rozsuwanie ich elementów w celu dokładnego dostępu do wszystkich zakamarków i szczelin.

Czyszczenie kanapy – domowe sposoby

Sprzątanie może być proste i przyjemne, zwłaszcza gdy stosuje się naturalne, domowe środki czystości. Oto kilka skutecznych metod na czyszczenie kanapy bez użycia chemii.

Czyszczenie kanapy sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to nie tylko składnik wypieków, ale także efektywny środek czyszczący. Aby wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną, wymieszaj dwie szklanki sody z 20-30 kroplami olejku cytrynowego. Rozprowadź tę mieszaninę na kanapie i pozostaw na około 2 godziny. Następnie dokładnie odkurz tapicerkę.

Czyszczenie kanapy szarym mydłem

Szare mydło to sprawdzony sposób na usunięcie plam z kanapy materiałowej. Nasmaruj wcześniej zwilżoną gąbkę lub szmatkę mydłem i delikatnie przetrzyj zabrudzenia. Zanim jednak przystąpisz do czyszczenia, przetestuj wybraną metodę na mało widocznym fragmencie kanapy. Szczególną ostrożność zaleca się przy białych kanapach. Dla skór ekologicznych dobrze sprawdzi się połączenie czystej wody ze szarym mydłem.

Czyszczenie kanapy octem

Ocet jest kolejnym domowym sposobem na czyszczenie tapicerki. Wymieszaj ocet z wodą w stosunku 1:1, zamocz w roztworze miękką ściereczkę i przetrzyj powierzchnię kanapy. Pamiętaj, że po czyszczeniu zapach octu może się utrzymywać.

Do czyszczenia kanap skórzanych sprawdzi się mieszanka octu i oleju (½ szklanki oleju i ¾ szklanki octu). Ocet usunie zabrudzenia, a olej odżywi skórę, nadając jej piękny wygląd. Nakładaj mieszankę stopniowo, wcierając dokładnie w tapicerkę.

Jak wyczyścić kanapę z sierści?

Właściciele zwierząt domowych często muszą zmagać się z usuwaniem sierści z kanapy. Istnieje kilka skutecznych i szybkich metod na uporanie się z tym problemem. Pierwsza z nich to użycie suchej gąbki. Przeciągnij ją po powierzchni kanapy – będzie działać jak magnes na niechciane kłaczki. Innym sprawdzonym sposobem jest użycie gumowej rękawiczki. Załóż ją na dłoń, zmocz w zimnej wodzie i zacznij zbierać sierść z tapicerki. Ta metoda sprawia, że sierść łatwo zbija się w wałki, które następnie można zebrać i usunąć. Dodatkowo, rolka do ubrań będzie bardzo pomocna w usunięciu sierści z kanapy, zwłaszcza w przypadku drobniejszych włosków.

Jeśli czyszczenie narożnika sprawia ci kłopot, zadzwoń po firmę która się specjalizuje w profesjonalnym czyszczeniu. Będziesz miała gwarancję że czyszczenie sofy przebiegnie szybko i fachowo. A większość plam uda się pozbyć.